Close

Listopad 24, 2017

JPK OBOWIĄZKOWE DLA WSZYSTKICH VAT-OWCÓW?

JPK VAT

Tak, to już pewne. Ten obowiązek dotyczyć będzie również tych najmniejszych, którzy nikogo nie zatrudniają i mogą wystawiać zaledwie jedną fakturę w miesiącu. Pierwsze ewidencje sprzedaży i zakupu VAT w formacie JPK będą musieli przesłać elektronicznie do urzędu w terminie do 25 lutego 2018 r. (za styczeń 2018 r.)

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to elektroniczna forma ewidencji sprzedaży i zakupu za dany okres rozliczeniowy posiadająca określoną strukturę logiczną. Zawiera informacje o dokonanych przez podmiot w danym okresie transakcjach. Przekazać go będzie można organom podatkowym jedynie elektronicznie.

Jak w praktyce wysyłać JPK do urzędu?

Robi się to poprzez wykorzystanie księgowych systemów informatycznych online przystosowanych do bezpiecznej komunikacji z Ministerstwem Finansów.

JPK ma za zadanie usprawnić pracę organów podatkowych, pozwala bowiem na zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych, a w efekcie szybsze przeprowadzenie czynności sprawdzających.

Warto więc przed wysyłką sprawdzić prawidłowość zaimportowanych tam danych. Błędnie wysłane pliki mogą spowodować konieczność ich weryfikacji. Można to zrobić np. za pomocą prostego programu w Excelu, który zakupią Państwo na stronie https://www.iform.pl/jpkvat  Obsługa wymaga od użytkownika jedynie znajomości podstaw MS Excel. Dodatkowo może służyć do weryfikacji, edycji i scalania otrzymanych z innych źródeł plików JPK. Znajduje się tam pełna instrukcja postępowania z tym nowym dla wielu przedsiębiorców narzędziem. Można pobrać bezpłatną wersję DEMO umożliwiającą zapoznanie się z pełną funkcjonalnością skoroszytu.

JPK nie są takie złe.

Jednolite Pliki Kontrolne będą też wywierały pozytywny wpływ na działanie przedsiębiorstw, pozwolą one na przeprowadzenie wewnętrznych audytów w księgach. Przedsiębiorca będzie miał stały monitoring swojej działalności gospodarczej.

Potwierdzeniem wysyłki JPK jest UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO), które można pobrać po zakończeniu wysyłki. W sytuacji konieczności udowodnienia, że JPK faktycznie zostało wysłane UPO chroni przedsiębiorcę, bo potwierdza wysyłkę dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *